DEV
Nuvarande språk: SV
Ota yhteyttä








































Farthållare
Parkeringssensorer
Regnsensor
2 nycklar
Två uppsättningar däck
Panoramatak
Sätesvärmare
2-zons automatisk klimatanläggning
Avtagbar dragkrok
Elektriskt infällbara speglar
Xenonstrålkastare
Säten och förarplats i snyggt skick
Peugeot 508 SW Active HDi 163 FAP 163 hk
En mycket snygg och välhållen kombi med god historik och omfattande service. Bilen har varit hos samma ägare länge, vilket återspeglas i både dess skick och hur den har underhållits genom åren.
Detta är en mycket bekväm och stabil husbil som kombinerar god körkomfort, utrymme och en ekonomisk men pigg 2.0 HDi dieselmotor. Den 163 hästkrafter starka motorn fungerar utmärkt tillsammans med den 6-växlade manuella växellådan och erbjuder fortfarande en mycket trevlig körupplevelse även på längre resor.
Bilen nyligen godkänd vid besiktning, och inga anmärkningar hittades under inspektionen. Nästa besiktning är inte förrän 05/2027.
Motorn går fint
Växellådan fungerar bra
Kopplingen känns bra
Chassi tyst och robust
Inga felkoder eller kända defekter
Kamrem bytt 03/2024 / vid 270 000 km!
Koppling och dubbelmassesvänghjul bytt
Bromsar omfattande förnyade
Chassidelar utbytta
Regelbundna olje- och filterbyten dokumenterade
Senaste service utförd vid 301 000 km den 04/2026
Bra servicebok
Rökfri bil
Karossen uppvisar normala tecken på användning och mindre åldersrelaterat slitage, men överlag är bilen mycket upprätt och prydlig.
Ett riktigt bra alternativ för till exempel pendling, längre resor eller som en rymlig bruksbil. Även om den har samlat på sig körsträcka, känns och presterar bilen betydligt bättre än vad dess körsträcka antyder, tack vare gott underhåll.
Helhetsintrycket mycket snyggt
Tonade rutor
Express
Valkoinen
Se liknande bilar