Hittade 17 bilar
Toyota C-HR
Toyota C-HR
Toyota C-HR
2022
51000km
Automat
Bensin, Hybrid

1,8 Hybrid Active Edition

Suomi-auto / Ada-vakkari / Lohko / Kaistavahti / P-kamera / LED / Lämpölasi / Aluvanteet
från289 €/m

26 490 €

Toyota C-HR
Toyota C-HR
Toyota C-HR
2024
37000km
Automat
Bensin, Hybrid

1,8 Hybrid Active Plus *' Suomi-auto / ACC / Digimittari / BLIS / LED / P-kamera / KeyLessGo / Lämmitettävä tuulilasi

1,8 Hybrid Active Plus *' Suomi-auto / ACC / Digimittari / BLIS / LED / P-kamera / KeyLessGo / Lämmitettävä tuulilasi
från319 €/m

30 990 €

Toyota C-HR
Toyota C-HR
Toyota C-HRInspekterad
2020
105000km
Automat
Bensin, Hybrid

2,0 Hybrid Premium

Koukku / ACC / JBL / P.Kamera / Puolinahat / Bi-LED / BLIS / KeyLessGo / Ratinlämmitin / Navi
från279 €/m

24 390 €

Toyota C-HR
Toyota C-HR
Toyota C-HR
2018
153000km
Automat
Bensin, Hybrid

1,8 Hybrid Premium

JBL / Nahkasisusta / BLIS / Keyless / P.Kamera / Adapt.Cruise / Ratinlämmitin
från239 €/m

18 900 €

Toyota C-HR
Toyota C-HR
Toyota C-HR
2022
80000km
Automat
Bensin, Hybrid

1,8 Hybrid Active

1.Om Suomi-auto / Lohko / Adapt. Vakkari / P-kamera / Navi / KeyLess / LED / Kaistavahti
från279 €/m

23 900 €

Toyota C-HR
Toyota C-HR
Toyota C-HRInspekterad
2022
135000km
Automat
Bensin, Hybrid

2,0 Hybrid GR Sport

Adapt.Vakkari / JBL Premium / P.Kamera / Sähköpenkki / Nahka-Alcantara / KeyLessGo / BLIS / LED
från279 €/m

24 900 €

Toyota C-HR
Toyota C-HR
Toyota C-HR
2019
101000km
Automat
Bensin, Hybrid

2,0 Hybrid Premium

JBL / BLIS / Adapt.Cruise / P.Kamera / Keyless / Puolinahat
från279 €/m

23 900 €

Toyota C-HR
Toyota C-HR
Toyota C-HRInspekterad
2024
35000km
66 km
Bensin, PHEV

2,0 Plug-in Hybrid Premium

Panorama / JBL / Sporttinahat / ACC / Muistipenkki / 360°-kamera / Vetokoukku / Suomiauto
från379 €/m

37 900 €

Toyota C-HR
Toyota C-HR
Toyota C-HRInspekterad
2024
26000km
Automat
Bensin, Hybrid

2,0 Hybrid AWD-i GR SPORT

Vetokoukku / JBL / Adapt.Vakkari / 360° / LED / Sporttipenkit Muistilla / KeyLessGo
från379 €/m

38 800 €

Toyota C-HR
Toyota C-HR
Toyota C-HRInspekterad
2017
58000km
Automat
Bensin

1,2 T AWD Style Business Multidrive S

Vetokoukku / Adapt.Vakkari / JBL / P.Kamera / Keyless / BLIS / Kaistavahti
från279 €/m

24 900 €

Toyota C-HR
Toyota C-HR
Toyota C-HRInspekterad
2022
74000km
Automat
Bensin, Hybrid

1,8 Hybrid Active

Vetokoukku / LED / Keyless / P-Kamera / BLIS / Adapt.Vakkari
från289 €/m

26 500 €

Toyota C-HR
Toyota C-HR
Toyota C-HRInspekterad
2019
160000km
Automat
Bensin, Hybrid

1,8 Hybrid Premium

Adapt. Vakkari / Lohko / P-kamera / JBL / BLIS / LED / KeyLess / Ratinlämmitin / Nahkasisusta
från239 €/m

18 490 €

Toyota C-HR
Toyota C-HR
Toyota C-HRInspekterad
2017
168000km
Manuell
Bensin

1,2 T Active

2.Om Suomi-auto / Adapt.Vakkari / Lohko+Sisä / P-Kamera / KeylessGo / Kaistavahti / Navi / 2x Renkaat
från219 €/m

15 400 €

Toyota C-HR
Toyota C-HR
Toyota C-HR
2017
191000km
Automat
Bensin, Hybrid

1,8 Hybrid Style

Vakkari / Peruutuskamera / Nahkasisusta / Vetokoukku / LED
från229 €/m

16 480 €

Toyota C-HR
Toyota C-HR
Toyota C-HR
2018
95000km
Automat
Bensin, Hybrid

1,8 Hybrid Active

ACC / P-kamera / JBL / KeyLessGo / Lohko+sisälämmitin / Lämmitettävä tuulilasi&Ohjauspyörä
från249 €/m

20 680 €

Toyota C-HR
Toyota C-HR
Toyota C-HRInspekterad
2020
121000km
Automat
Bensin, Hybrid

2,0 Hybrid Style Royale

Vetokoukku / Adapt. Vakkari / JBL / Puolinahat / P.kamera / Carplay / LED
från269 €/m

22 590 €

Toyota C-HR
Toyota C-HR
Toyota C-HRInspekterad
2023
52000km
Automat
Bensin, Hybrid

1,8 Hybrid Premium

Vetokoukku / ACC / BLIS / P.kamera / Navi / KeyLessGo / LED / Puolinahat / Ratinlämmitin
från299 €/m

27 800 €

Visar 17 / 17 bilar

Alla bilar visas

Toyota C-HR

Djärvt formgiven modern hybridcrossover

Översikt


 

Toyota C-HR i korthet

Toyota C-HR är en kompakt crossover som känns igen på sitt sluttande takparti och kraftigt skulpterade kaross. Den passar köpare som värdesätter ett personligt utseende och hybridens smidiga stadskörning. Bilen är ungefär 4,4 meter lång och lätt att få plats med på vardagens parkeringsplatser, men baksätets utrymme och möjligheten att transportera skrymmande föremål bör provas innan man bestämmer sig. På begagnatmarknaden finns hybrider från två generationer, bensinturbon från första generationen samt laddhybrider från den nyare modellen.
C-HR:s hybrider använder ett steglöst e-CVT-automatväxellåda. Under körning märks inga vanliga växlingar, och bilen kan röra sig på enbart el vid lätt belastning. Första generationens hybrider är framhjulsdrivna, medan andra generationen även fick hybridfyrhju lsdrift. Helelbilen C-HR+ är en separat bilmodell vars teknik och mått inte ska blandas ihop med C-HR:n på den här sidan.
Se även Sakas övriga Toyota-begagnatbilar.

Vem passar Toyota C-HR för?

I C-HR:n väger utseende och körkomfort tyngre än maximal lastutrymme. Det är ett intressant alternativ som till exempel pendlarbil, för ett hushåll med två vuxna eller för en liten familj vars barnstolar och bagage får plats i bilen. Rätt version beror framför allt på laddningsmöjligheter, prestandabehov och om du behöver fyrhjulsdrift.
  • I staden utan laddplats: fullhybriden återvinner bromsenergi och sköter samspelet mellan el- och bensinmotor automatiskt.
  • På landsväg och vid omkörningar: 2,0-liters hybriden erbjuder mer prestanda än första generationens 1,8-liters.
  • För elektriska pendlarsträckor: andra generationens Plug-in Hybrid passar den som laddar regelbundet.
  • För hala uppfarter: andra generationens AWD-i kombinerar hybridteknik med fyrhjulsdrift.
  • För den designmedvetne: den coupéliknande karossen och tillgänglig tvåfärgslackering skiljer C-HR:n från mer traditionellt formade crossovers.

Priset på en begagnad Toyota C-HR

Vid prisjämförelse är det värt att skilja på första generationens 1.8 Hybrid, den kraftfullare 2.0 Hybrid samt den helt förnyade andra generationen. Även körsträcka, utrustning och drivlina påverkar priset avsevärt. En lågmilad äldre bensinfyrhjulsdrift kan kosta mer än en nyare, mer körd hybrid, så årsmodellen ensam säger inte allt om prisklassen.
I Sakas utbud fanns exempelvis följande bilar i september 2026. Priserna är utropspriser för enskilda bilar. Aktuellt utbud, utrustning och priser hittar du i bilannonser på den här sidan.
Årsmodell och version
Körsträcka
Utropspris
2017, 1.2 T Active, manuell
168 000 km
15 790 €
2017, 1.8 Hybrid Style
186 000 km
16 790 €
2020, 2.0 Hybrid Style Business
41 000 km
25 890 €
2024, 2.0 Hybrid AWD-i GR SPORT
26 000 km
38 990 €

Årsmodeller och generationer

  • Första generationen, 2016–2023: C-HR presenterades 2016. De viktigaste alternativen i inledningsskedet är 122-hästkrafters 1.8 Hybrid och 116-hästkrafters 1.2 T bensinturbo. Hybriden är en framhjulsdriven automat, medan bensinturbon även finns med manuell växellåda och fyrhjulsdrift.
  • Första generationens facelift, sent 2019 / årsmodell 2020: front- och bakpartiets utseende samt multimediasystemet förnyades. Det 184-hästkrafters starka 2.0 Hybrid tillkom i utbudet, och 1.8 Hybrid fortsatte parallellt. Apple CarPlay och Android Auto blev en del av det uppdaterade multimediasystemet.
  • Andra generationen, presenterad 2023, i Finland från årsmodell 2024: kaross och kupé förnyades. Till det finska utbudet kom 140-hästkrafters 1.8 Hybrid, 197-hästkrafters 2.0 Hybrid AWD-i samt 223-hästkrafters 2.0 Plug-in Hybrid. I det europeiska utbudet finns även en framhjulsdriven 2.0 Hybrid, så det är värt att kontrollera drivlinan på importerade bilar.
Läs mer om modellen på följande flikar!

Tekniska specifikationer


 

Motorer och drivmedel

Toyota C-HR finns tillgänglig som bensindriven, fullhybrid och laddhybrid. I fullhybriden laddas körbatteriet vid bromsning och med hjälp av bensinmotorn. Laddhybriden har ett större batteri som kan laddas externt, för längre elektriska körsträckor. Första generationens 1.2 T är däremot en vanlig bensinbil utan hybridsystem.
Generation och version
Drivmedel
Effekt
Växellåda och drivning
1:a generationen, 1.2 T
Bensin
116 hk
Sexväxlad manuell eller Multidrive S-automat; fram- eller fyrhjulsdrift beroende på version
1:a generationen, 1.8 Hybrid
Fullhybrid (HEV)
122 hk
e-CVT-automat, framhjulsdrift
1:a generationens facelift, 2.0 Hybrid
Fullhybrid (HEV)
184 hk
e-CVT-automat, framhjulsdrift
2:a generationen, 1.8 Hybrid, svensk modellår 2024
Fullhybrid (HEV)
140 hk
e-CVT-automat, framhjulsdrift
2:a generationen, 2.0 Hybrid AWD-i, svensk modellår 2024
Fullhybrid (HEV)
197 hk
e-CVT-automat, fyrhjulsdrift
2:a generationen, 2.0 Plug-in Hybrid, svensk modellår 2024
Laddhybrid (PHEV)
223 hk
e-CVT-automat, framhjulsdrift
Effektvärdena för hybriderna avser systemets totala effekt. I specifikationerna kan även enbart bensinmotorns effekt anges, vilket innebär att man kan stöta på olika siffror för samma hybridversion. Tabellen presenterar de viktigaste alternativen och täcker inte alla versioner för exportmarknader eller senare modellårsändringar.

Växellådor och fyrhjulsdrift

C-HR:s hybrider har en steglös e-CVT-automat, vilket innebär att accelerationen sker utan märkbara växlingar. Vid kraftig acceleration kan bensinmotorns varvtal förbli högt även när bilens hastighet ökar. Detta är en del av systemets normala funktion. C-HR tillverkades med manuell växellåda åren 2016–2019.
I första generationens C-HR var fyrhjulsdrift endast tillgänglig i kombination med 1.2 T-bensinmotorn och automatväxellåda. Hybriderna var då alltid framhjulsdrivna. I andra generationen kom fyrhjulsdrift även till hybriden: i 2.0 Hybrid AWD-i drivs bakhjulen av en separat elmotor. Den som söker en laddhybrid måste dock välja framhjulsdrift, eftersom C-HR Plug-in Hybrid inte finns tillgänglig med fyrhjulsdrift.

Laddhybridens batteri och elektrisk räckvidd

Plug-in Hybridens körbatteri har en bruttokapacitet på 13,6 kWh. När modellen lanserades var den kombinerade WLTP-räckvidden cirka 66 kilometer; i svenska specifikationer för modellår 2026 anges värdet till 65–67 kilometer beroende på utrustning. WLTP är ett jämförelsemått, och kyla, uppvärmning av kupén samt hög körhastighet minskar den praktiska elektriska räckvidden.
I de tekniska specifikationerna är Toyota C-HR Plug-in Hybridens maximala AC-laddningseffekt 3,3 kW enfas. Det är därför lämpligt att räkna med flera timmars laddningstid, till exempel hemma eller på arbetsplatsen. I europeiska specifikationer förekommer även en 6,6 kW-laddare, så laddningsegenskaperna för en importerad bil bör kontrolleras i dess egna specifikationer. När den elektriska räckvidden är slut fortsätter bilen att köra som en hybrid, och resan kräver inget omedelbart laddstopp.

Mått och bagageutrymme

Den andra generationen är bredare än sin föregångare, men hjulbasen är oförändrad på 2 640 millimeter. Generationsbytet innebär alltså ingen stor ökning av bilens längd. Bagageutrymmets storlek beror på drivlinan: andra generationens 1.8 Hybrid har mer bagageutrymme än fyrhjulsdriften eller laddhybriden med samma kaross.
Modellversion
Längd
Bredd utan speglar
Bagageutrymme, baksäten i användning
1:a generationens facelift, 1.8 Hybrid, tekniska data 10/2019
4 390 mm
1 795 mm
377 l
1:a generationens facelift, 2.0 Hybrid, tekniska data 10/2019
4 395 mm
1 795 mm
358 l
2:a generationen, 1.8 Hybrid, svenska data 9/2024
4 362 mm
1 832 mm
388 l
2:a generationen, 2.0 Hybrid AWD-i, svenska data 9/2024
4 362 mm
1 832 mm
362 l
2:a generationen, 2.0 Plug-in Hybrid, svensk modellår 2026
4 362 mm
1 832 mm
310 l
Bagageutrymmesvärdena är tillverkarens VDA-mätningar. Yttermåtten för första generationen i tabellen gäller facelift-modellerna och inte nödvändigtvis alla årsmodeller. Samtliga bilar i tabellen har fem sittplatser.
Det sluttande taket och bakpartiets formgivning påverkar hur utrymmet kan utnyttjas. Prova barnstolen bakom din egen körsits och kontrollera att barnvagnen får plats i bagageutrymmet under bagageskyddet. Första generationens högt placerade dörrhandtag bak kan vara svåra för ett litet barn att använda, och de små bakre sidorutorna påverkar känslan av rymd på baksätet.

Dragkapacitet och markfrigång

Den maximala bromsade släpvagnsvikten för hybriderna och laddhybriden som presenteras i tabellen är 725 kilogram. Siffran avser den kombinerade vikten av släpvagnen och dess last. Det räcker för lätt transportanvändning, men utesluter många husvagnar och båttrailerkombinationer. Första generationens bensinturbos dragvikt ska inte bedömas utifrån hybridens siffror.
Det finns även en praktisk skillnad i markfrigång: i andra generationens tekniska specifikationer är markfrigången 161 mm för fullhybriderna och 137 mm för Plug-in Hybrid. Laddhybridens underrede bör beaktas särskilt vid körning i spårigt väglag och vid branta utfarter. Innan dragkrok används bör de tillåtna massorna och dragkroksuppgifterna för den aktuella bilen kontrolleras.

Köregenskaper och utrustning

Körkänsla och sikt

C-HR är smidig att köra i stadstrafik, och hybridens steglösa automat gör framfarten smidig även i köer. Första generationens 1.8 Hybrid räcker väl till för vardagskörning, men den extra effekten i 2.0 Hybrid märks till exempel vid omkörningar på landsväg. Vid kraftig acceleration hörs bensinmotorns ljud tydligare i kupén.
Formgivningen har även sina nackdelar: de små bakre sidorutorna och de breda bakre stolparna begränsar sikten bakåt och bakåt-i-sidan. Därför är backkamera och varningssystem för döda vinkeln särskilt användbara i C-HR. Till andra generationen finns även ett 360-graders kamerasystem tillgängligt, vilket underlättar parkering på trånga platser.

Utrustningsnivåer och tillval

På begagnade bilar förekommer utrustningsnivåer som till exempel Active, Intense, Style, Premium och GR SPORT. Innehållet varierar beroende på årsmodell och ursprungligt försäljningsland. Jämför särskilt följande utrustning:
  • Adaptiv farthållare och Toyota Safety Sense körhjälpsystem.
  • Backkamera, parkeringssensorer och varningssystem för döda vinkeln.
  • LED-strålkastare samt uppvärmning av ratt och framsäten.
  • JBL-ljudsystem och anslutningar som passar den egna telefonen.
  • Tillgängligt i andra generationen: 360-graders kamerasystem, head-up display, panoramatak och elektrisk baklucka.
Faceliftens telefonanslutningar är en betydande praktisk förbättring jämfört med de äldsta bilarna. I andra generationen tillkom även ett 12,3-tums digitalt instrumentkluster och en större pekskärm beroende på utrustningsnivå.

Köparguide


 

Vad bör man kontrollera när man köper en begagnad Toyota C-HR?

  • Service och kampanjer: kontrollera utförda serviceintervall, eventuella reparationer och kommande arbeten. Kontrollera att eventuella återkallelser har åtgärdats.
  • Karossens skick: kontrollera bilens allmänna skick, såsom bucklor och eventulig rostbildning.
  • 12-voltsbatteri: fråga om batteriets ålder, eventuella urladdningar och tillgängliga testresultat. Detta är ett annat batteri än hybridets drivbatteri.
  • Hybridsystemet: begär den senaste inspektionsrapporten för hybridsystemet. Vid provkörning får bilen inte ha oförklarade varningsmeddelanden, kraftiga ryckningar eller andra avvikande beteenden.
  • Plug-in Hybrid: testa att laddningen startar och kontrollera medföljande kablar. Fråga om drivbatteriets konditionsinformation; displayens uppskattade räckvidd berättar inte ensam om batteriets skick.
  • Bromsar och däck: ta reda på skicket på bromsskivor och bromsbelägg samt återstående livslängd på båda däckuppsättningarna. Testa bromsarnas jämnhet på en säker plats.
  • Utrymme anpassat för dina behov: prova att montera eventuella barnstolar och testa lastning av varor.
  • Elektrisk utrustning: testa uppvärmning, luftkonditionering, kameror och telefonanslutning. På andra generationen, testa även funktionen hos de infällda dörrhandtagen.
  • Övrig utrustning: kontrollera att övrig utrustning fungerar.

Service- och driftkostnader

Toyota C-HR Hybridens bränsleförbrukning är typiskt lägre än hos konventionella bensinbaserade SUV:ar i samma storlek, särskilt i stadskörning. Hybridtekniken utnyttjar bromsenergi och möjliggör en del av körningen på el. Serviceintervallet är i Sverige vanligtvis ett år eller 15 000 kilometer. Hybridmotorer har en kamkedja, vilket innebär att regelbundet byte av kamrem inte behövs. De totala kostnaderna för en begagnad bil påverkas ändå av servicehistorik, skick och kommande reparationer. Störst ekonomisk nytta av laddhybriden får man genom att ladda regelbundet hemma eller på arbetsplatsen.

Toyota Relax och hybridbatterigaranti

Toyota Relax är ett skydd som aktiveras vid auktoriserad service och gäller enligt fastställda villkor. Det kan aktiveras för en berättigad bil som är under tio år gammal och har körts under 185 000 kilometer. Från och med 1.9.2025 upphör ett aktiverat Relax vid ägarbyte, så man bör inte automatiskt anta att den tidigare ägarens skydd gäller för en själv. Ta reda på förutsättningarna för ny aktivering och eventuell karens hos en Toyota-verkstad.
Hybridets drivbatteri har ett separat hybridbatterigaranti som, om service- och inspektionsvillkoren uppfylls, kan förlängas upp till tio år eller 350 000 kilometer. Det gäller modeller som är förstaregistrerade inom Europas importområde och kan överföras i giltigt skick till nästa ägare. Det är därför klokt att kontrollera Relax och batterigarantins giltighet separat.

1.8 Hybrid eller 2.0 Hybrid?

Första generationens 1.8 Hybrid är en naturlig utgångspunkt för lugn pendlings- och stadskörning. Faceliftens 2.0 Hybrid är värd att ta med i jämförelsen om du kör mycket på landsväg eller vill ha mer acceleration med last. Det extra effekttillskottet kombineras med något mindre bagageutrymme. Andra generationens 1.8 Hybrid har redan 140 hästkrafter, så motorns slagvolym berättar inte ensam om prestandan.

Fullhybrid, laddhybrid eller bensinturbomotor?

  • Välj fullhybrid om du saknar laddmöjlighet eller vill ha en bil som tankas på vanligt sätt utan att behöva ordna elladdning.
  • Överväg laddhybrid om du laddar regelbundet och en stor del av körningen ryms inom bilens praktiska elektriska räckvidd. Acceptera samtidigt ett mindre bagageutrymme och lägre markfrigång.
  • Ta med 1.2 T i jämförelsen om du söker manuell växellåda eller fyrhjulsdrift i första generationen. Jämför dess bränsleförbrukning och inköpspris med hybriden utifrån din egen körsträcka.

Första eller andra generationen?

Första generationens facelift är ett intressant mellanalternativ: du får uppdaterade telefonanslutningar och möjligheten att välja 2.0 Hybrid utan att betala prisnivån för den senaste karossmodellen. Andra generationen erbjuder en modernare kupé samt alternativen hybridfyrhjulsdrift och laddhybrid. Om det främsta skälet till att byta bil är behovet av mer utrymme, prova även andra modeller – C-HR:s grundkaraktär förblev designorienterad.

Konkurrenter och jämförelse


 

Jämförelse mellan Toyotas modeller

  • Toyota Yaris Cross: en mindre hybrid-SUV för köparen vars körning är inriktad på stadsmiljö. Det lönar sig att jämföra den med C-HR, särskilt med tanke på parkering, körposition och egen lastkapacitet.
  • Toyota Corolla Touring Sports: en hybridkombi om du behöver mer lastutrymme än C-HR erbjuder. Det långa lastutrymmet är praktiskt för exempelvis barnvagnar och semesterbagage.
  • Toyota RAV4: ett större alternativ om passagerare, fritidsutrustning eller släpvagn ställer högre krav. Jämför utöver lämplig drivlina även den aktuella versionens dragvikt.

Jämförelse med konkurrenter

  • Kia Niro: ett nära jämförelseobjekt för den som söker en fullhybrid eller laddhybrid. Niros hybridväxellåda med dubbelkoppling känns annorlunda än C-HR:s e-CVT. Niro finns även i elversion, vilket gör det möjligt att jämföra tre drivmedelsalternativ inom samma modell.
  • Hyundai Kona: ett alternativ för köparen av en kompakt hybrid-SUV. Jämför generationer inom samma budget, eftersom Konas modellförnyelse förändrade bilens storlek och utrymmen. Den elektriska Kona kan också övervägas om laddning är möjlig.
  • Nissan Qashqai: ett alternativ för köparen som vill jämföra en mer traditionellt formad familje-SUV med C-HR. Testa särskilt baksätets användbarhet, montering av barnstolar och lastning av bagage med samma utrustning.

Sammanfattning

C-HR är värd att ta med i jämförelsen när coupéliknande formgivning, hybridens stegfria körkänsla och kompakta yttermått matchar de egna önskemålen. Niro erbjuder en annan växellådskänsla, Corolla Touring Sports mer transportutrymme och RAV4 ett större bilalternativ. Den som vill ha fyrhjulsdrift bör skilja på den äldre bensinturbon och den nyare AWD-i-hybriden. Se alternativ inom samma budget i Sakas begagnade bilsortiment.

Vanliga frågor och svar – Toyota C-HR


Är Toyota C-HR en laddningsbar hybrid? Den andra generationens Toyota C-HR finns tillgänglig som laddbar hybrid (Plug-in Hybrid), som lanserades på marknaden 2024. I modellutbudet finns även självladdande hybrider (HEV), som laddar körbatteriet enbart under körning. Om du söker ett helt bränslefritt alternativ finns numera även en helelbilsversion i sortimentet.
Har Toyota C-HR fyrhjulsdrift? C-HR finns i både fram- och fyrhjulsdrivna versioner. I den första generationen är fyrhjulsdriften kopplad till 1.2 T-bensinturbon. I den andra generationen erbjuds den av 2.0 Hybrid AWD-i. Plug-in-hybriderna är framhjulsdrivna.
Har Toyota C-HR Hybrid kamkedja eller kamrem? C-HR:s 1,8- och 2,0-liters hybridmotorer har kamkedja. Även 2.0 Plug-in Hybrid är kedjedriven. Regelbundna oljebytena och rätt motorolja är ändå viktiga.
Är C-HR:s automat samma sak som en vanlig CVT? Nej. I den första generationens renodlade bensinmodell användes en traditionell remdriven Multidrive S CVT-automat, men C-HR:s hybridmodeller har en helt annorlunda e-CVT-växellåda. Hybridväxellådan bygger inte på ett variabelt utväxlingsförhållande med slitbara remmar, utan på en planetväxel och elmotorer. På grund av denna konstruktion stiger motorvarvtalet snabbt till en hög nivå vid kraftig acceleration och håller sig där jämnt – vilket är ett normalt drag hos systemet och inte ett tecken på fel.
Vad är skillnaden mellan C-HR:s 1.8- och 2.0-hybrider? 2.0 Hybrid erbjuder mer prestanda. I den första generationen är systemeffekterna 122 respektive 184 hk. För den andra generationens modellår 2024 i Finland är alternativen 140 hästkrafter med 1.8 och framhjulsdrift, samt 197 hästkrafter med 2.0 AWD-i och fyrhjulsdrift.
Hur mycket förbrukar Toyota C-HR? Förbrukningen beror på drivlina och körförhållanden. I de finska tekniska specifikationerna för den första generationens facelift var den kombinerade WLTP-förbrukningen för 1.8 Hybrid exempelvis 4,8–4,9 l/100 km och för 2.0 Hybrid 5,3 l/100 km. Vinter och korta sträckor kan öka förbrukningen. För laddningshybriden påverkas bränsleförbrukningen avgörande av hur ofta bilen laddas.
Hur långt räcker C-HR Plug-in Hybrid på el? Den kombinerade WLTP-räckvidden är cirka 66 kilometer, och i de finska specifikationerna för modellår 2026 anges 65–67 kilometer beroende på utrustningsnivå. Den praktiska räckvidden varierar framför allt beroende på temperatur, körhastighet och användning av uppvärmning.
Passar Toyota C-HR som familjebil? Det passar, om barnstolar, passagerare och bagage ryms tillräckligt för det egna behovet. C-HR har fem sittplatser, men den coupéliknande karossformen prioriterar inte utrymmet på samma sätt som en kombi. Laddningshybridens bagageutrymme på 310 liter bör provas med egna barnvagnar innan beslut fattas.
Vilka fel bör man kontrollera på en begagnad C-HR? 12-voltsbatteriets skick är ett välmotiverat kontrollpunkt, och batteriproblem har observerats särskilt i en del bilar av den första generationen. Det innebär inte ett fel på hybridkörningsbatteriet. Därutöver kontrolleras servicehistorik, bromsar, elektrisk utrustning och eventuella genomförda återkallelser.
Är Toyota C-HR+ samma bil som C-HR? Inte helt. Toyota C-HR+ är en separat helelbilsmodell. Den delar elbilsplattform och teknik (som 77 kWh-batteriet) med Toyotas bZ4X-modell, men dess utseende påminner om den coupéliknande C-HR-hybriden. Vanliga C-HR-modeller är däremot självladdande eller laddbara hybrider med förbränningsmotor.

Enkla bilaffärer hos Saka!


 
Saka är Finlands största begagnatbilhandel, och vår verksamhet bygger på noggrann kvalitetskontroll. Vi väljer ut endast de bästa exemplaren bland begagnade bilar och säkerställer att varje bil vi säljer motsvarar våra löften.
Varje bytesbil som kostar över 10 000 euro och som kommer till försäljning hos Saka genomgår en oberoende tredjepartsbesiktning av skicket, och de viktigaste resultaten sammanställs synligt för kunden i Rehti-certifikatet – den nya standarden för skickbesiktning av bytesbilar.

Varför lönar det sig att köpa bilen just hos Saka?

  • Omfattande skickbesiktning och Rehti-certifikat: Våra begagnade bilar som kostar över 10 000 euro genomgår en oberoende tredjepartsbesiktning av skicket, och batterierna i elbilar samt laddhybrider testas med Aviloo-batteritestet. De viktigaste resultaten från besiktningen sammanställs synligt för kunden i Rehti-certifikatet. Läs mer om Rehti-certifikatet, skickbesiktningen och batteritestet.
  • SakaVarma och SakaKasko: Du får omfattande trygghet för din bil genom att teckna SakaKasko-bilförsäkring och SakaVarma-tilläggsskydd i samband med köpet. Dessa tjänster är utformade för att ge extra trygghet vid oväntade situationer.
  • Flexibel billånefinansiering: Vi erbjuder färdigt konkurrensutsatt finansiering, med vilken du enkelt betalar din bil i jämna månadsrater – vid behov till och med utan kontantinsats.
  • Att byta bil: Sälj din gamla bil till oss! Vi köper bilar som är under 10 år gamla och har körts mindre än 225 000 km. När du köper en bil av oss tar vi din gamla bil i byte.
  • Hemleverans: Vi levererar din drömbil till Sakas butiker eller direkt till din dörr var som helst i Finland. Läs mer om hemleverans.
På vår webbplats hittar du också mångsidig information om olika bilmodeller och drivmedel. På vår mediasida hittar du förutom utlottningar till exempel:
  • Guider för köp av elbil, hybridbil och begagnad bil
  • Provkörningsvideor, där den erfarna bilskribenten Anniina Pohjonen provkör Sakas populäraste bilar
  • Tipsvideor, där våra bilförsäljare svarar på de vanligaste frågorna om att välja bil
 
Intresserad av en C-HR?

Kontakta en expert och hitta den perfekta C-HR för dig.

Kontakta oss